Chemia

Chemia Mapa strony Atom Chemiczna wyszukiwarka
 
Chemia organiczna i nieorganiczna
 

» Etanol - lek i trucizna     2007-05-04

Jedną z najstarszych (starożytna Grecja) znanych reakcji organicznych jest fermentacja zboża i cukru, która prowadzi do otrzymania etanolu. Po dodaniu drożdży do wodnego roztworu cukru, enzymy przekształcają węglowodany w alkohol i CO2.
W USA rocznie produkuje się ponad 400 mln l etanolu, głównie (w 95 %) metodą katalitycznej hydratacji etylenu. Alkohol stosowany jest przede wszystkim jako rozpuszczalnik.

Z medycznego punktu widzenia etanol to SUBSTANCJA OSŁABIAJĄCA DZIAŁANIE CENTRALNEGO UKłADU NERWOWEGO (CUN). Działa podobnie jak środnki znieczulające.
Wraz ze zwiększaniem stężenia etanolu we krwi następują po sobie objawy:
- podekscytowanie, wzrost nastroju towarzyskiego,
- zaburzenie koordynacji,
- utrata równowagi,
- bełkotliwa mowa,
- zanik pamięci (amnezja),
- nudności,
- utrata przytomności,
- zakłócenie oddychania i rytmu sercowo - naczyniowego
- śmierć :o

Wartość LD50 etanolu wynosi 10,6 g/kg.

Droga etanolu w organizmie człowieka
Etanol absorbuje się w żołądku i jelicie cienkim, po czym zostaje szybko rozprowadzony do płynów fizjologicznych i pozostałych narządów. W gruczole przysadki mózgowej hamuje produkcję hormonu, który reguluje przepływ moczu i odwodnienie organizmu. W żołądku stymuluje produkcję kwasu. Zaczerwienienie skóry jest wynikiwm rozszerzenia naczyń krwionośnych i przejścia krwi do naczyń włoskowatych pod skórą. Uczucie gorąca nie oznacza ogrzewania organizmu, ale utratę ciepła z jego powierzchni.
Metabolizm etanolu w wątrobie jest związany z jego utlenieniem do:
1) aldehydu octowego, a następnie do
2) kwasu octowego
Etanol i aldehyd octowy są przyczyną fizycznej dewastacji organizmu, pogorszenia się przemian metabolicznych. Najpoważniejszym uszkodzeniom ulega wątroda.

Oznaczanie stężenia alkoholu we krwi
W oznaczeniu tym wykorzystuje się łatwość przechodzenia etanolu przez błony płucne, jednolite rozprowadzanie po organizmie i zdolnośc doutleniania.
Przy pomocy alkomatów mierzy się zawartośc alkoholu w wydychanym powietrzu. Wykorzystuje się zmianę barwy wskaźnika: etanol redukuje pomarańczowy dichromian (VII) potasu do niebieskozielonego związku chromu (III)




Zródło: J. McMurry, Chemia organiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000

Tagi: etanol fermentacja CUN LD50 katalityczna hydratacja etylenu
 

 

Pokaż Ukryj Reklama wspierająca serwis

Dodaj do ulubionych