Chemia

Chemia Mapa strony Atom Chemiczna wyszukiwarka
 
Chemia organiczna i nieorganiczna
 

» Najnowsze artykuły chemiczne

Pokaż Ukryj Elektrody nanorurkowe 2008-11-26

Elektrody nanorurkowe ze względu na sposób unieruchamiania nanorurek węglowych na podłożu podzielić można na następujące rodzaje: elektrody pastowe, elektrody powstające przez nanoszenie nanorurek na podłoże oraz elektrody kompozytowe nanorurkowe. »

 

Pokaż Ukryj Teoria Chapmana 2008-11-26

Teoria ChapmanaTeorię tworzenia się i zaniku ozonu w atmosferze opublikował S. Chapman. »

 

Pokaż Ukryj Reklama

Pokaż Ukryj Gazy cieplarniane 2008-11-26

Podstawowym gazem cieplarnianym jest para wodna, której udział w efekcie cieplarnianym wynosi 62%. »

 

Pokaż Ukryj Wzbogacanie 2008-08-26

wzbogacanie - proces lub operacja, w wyniku których zwiększa sie stosunek stężeń mikroskładników (analitów) do makroskładników (matrycy) analizowanej próbki.
»

 

Pokaż Ukryj Techniki rozkładu próbek środowiskowych 2008-08-26

Techniki analityczne z zakresu analizy pierwiastkowej analizy śladów polegają na pomiarze stężenia analitów w roztworze. Z tego powodu opracowano procedury konwersji próbek stałych (a także ciekłych i gazowych) do roztworu.
»

 

Pokaż Ukryj Kataliza przeniesienia międzyfazowego 2008-01-06

Kataliza przeniesienia międzyfazowego (PTC, ang. Phase Transfer Catalysis) - technika ta polega na prowadzeniu reakcji w układzie dwufazowym: ciecz-ciecz, lub ciało stałe-ciecz, w której odpowiednie katalizatory poprzez tworzenie lipofilowej pary jonowej zapewniają transport jednego z reagentów z fazy wodnej lub stałej do fazy organicznej. »

 

Pokaż Ukryj Analiza chemiczna w ochronie zabytków 2007-11-23

30 listopada 2007 roku podczas III Międzynarodowych Targów Konserwacji i Restauracji Zabytków odbędzie się jednodniowe VII Sympozjum: "Analiza chemiczna w ochronie zabytków".
Czas trwania sympozjum: 10.10 - 16.00
Miejsce: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie »

 

Pokaż Ukryj Węgiel szklisty (glassy carbon) 2007-11-10

Węgiel szklisty (glassy carbon) posiada bardzo złożoną strukturą wzajemnie splątanych mikrofibryl, w których można wyróżnić płaskie fragmenty warstw grafenowych oraz tetragonalne wiązania poprzeczne, typowe dla diamentu. »

 

Pokaż Ukryj Diament 2007-11-10

Diament jest bardzo cenną odmiana węgla. Jest kamieniem szlachetnym, oszlifowany to pożądany w jubilerstwie brylant. »

 

Pokaż Ukryj Grafit 2007-11-10

Grafit to najtrwalsza termodynamicznie odmiana alotropowa węgla. »

 

Pokaż Ukryj Fulereny 2007-11-10

FulerenyFulereny to odmiana alotropowa czystego węgla, występującego w formie cząsteczkowej. Należą do nich klastery węglowe Cn o zamkniętej klatkowej budowie pustej w środku. »

 

Pokaż Ukryj Gazy szlachetne 2007-11-08

Gazy szlachetne to pierwiastki z ostatniej, 18 grupy układu okresowego pierwiastków chemicznych. »

 

Pokaż Ukryj Reakcje cynku z kwasem azotowym (V) 2007-11-08

Cynk reaguje z kwasem azotowym (V), a w zależności od stężenia kwasu reakcja prowadzi do otrzymania różnych produktów. »

 

Pokaż Ukryj Trawienie szkła 2007-11-08

Trawienie szkła polega na rozpuszczaniu krzemionki w wyniku jej reakcji z fluorowodorem. »

 

Pokaż Ukryj Środki powierzchniowo czynne 2007-11-08

Środki powierzchniowo czynneŚrodki powierzchniowo czynne (SPC) to związki, które charakteryzują się występowaniem w ich cząsteczkach części hydrofilowej („lubiącej wodę”) i hydrofobowej („nie lubiącej wodę”). SPC posiadają zdolność do obniżania napięcia powierzchniowego cieczy, dzięki czemu ułatwiają zwilżanie powierzchni ciał stałych przez te ciecze. Ponadto umożliwiają mieszanie dwóch niemieszających się ze sobą cieczy, np: wody i oleju. »

 

Pokaż Ukryj Transestryfikacja 2007-11-08

Transestryfikacja to reakcja chemiczna, która prowadzi do otrzymania estrów przez reakcję estrów z innymi alkoholami (alkoholiza) i kwasami (acydoliza) lub innymi estrami. »

 

Pokaż Ukryj Fitoremediacja 2007-10-16

Fitoremediacja obejmuje metody, które wykorzystują rośliny do: redukcji, degradacji, usuwania lub unieruchomienia zanieczyszczeń środowiska pochodzenia antropogenicznego. »

 

Pokaż Ukryj Fitochelatyny 2007-10-13

Fitochelatyny (PC) to bogate w grupy tiolowe peptydy złożone z aminokwasów: kwasu glutaminowego (Glu), cysteiny (Cys) i glicyny (Gly). »

 

Pokaż Ukryj Glutation 2007-10-13

GlutationGlutation jest związkiem tiolowym, który odgrywa bardzo ważne funkcje w organizmach roślin i ssaków. »

 

Pokaż Ukryj Cysteina 2007-10-13

CysteinaCysteina (Cys) jest aminokwasem endogennym, czyli syntezowanym przez organizmy zwierzęce. »

 

Pokaż Ukryj Nanorurki węglowe 2007-09-26

Nanorurki węglowe to obiekty typu 1D (posiadające jeden wymiar w obszarze mikronowym, natomiast w dwóch pozostałych kierunkach są nanoobiektami).
Podstawową jednostką strukturalną nanorurek jest zwinięta lub zamknięta w rurki warstwa grafenowa. Nanorurki występują w formie struktur jednościennych jako jednościenne nanorurki węglowe (zwoje pojedynczych warstw grafenowych) oraz jako struktury wielościenne, czyli wielościenne nanorurki węglowe – kilka współosiowo
zwiniętych płaszczyzn grafenowych. »

 

Pokaż Ukryj Stężenie wody w wodzie 2007-09-14

Stężenie molowe wody w wodzie można łatwo obliczyć. Wysarczy tylko kilka prostych założeń i wzór na stężenie molowe substancji. »

 

Pokaż Ukryj Alkaloidy morfinowe 2007-08-21

Aminy pochodzenia roślinnego nazywano niegdyś alkaliami roślinnymi, obecnie grupa tych związków określana jest mianem alkaloidów. Badania nad tymi związkami przyczyniły się do szybkiego rozwoju chemii organicznej XIX wieku, z reszta do dziś są fascynującą dziedziną studiów. Wiele z nich, zwłaszcza alkaloidy z grupy morfin, jest stosowanych w medycynie, praktyka ta jest znana co najmniej od XVII wieku. Wtedy to surowe ekstrakty maku opiumowego Papaver somniferum używano do uśmierzania bólu. »

 

Pokaż Ukryj Ubichinony w procesie metabolizmu 2007-08-21

Ogólny przebieg metabolizmu można przedstawić za pomocą prostej reakcji chemicznej, kiedy to spożywany przez organizmy pokarm zostaje utleniony, w wyniku czego uwolniona zostaje energia, niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych. Poszczególne etapy tego procesu są jednak bardzo skomplikowane... »

 

Pokaż Ukryj Słodycze 2007-07-29

Cukier to nie tylko słodki dodatek to herbaty – sacharoza jest tylko jednym z przedstawicieli disacharydów, należących do grupy związków naturalnych nazywanych węglowodanami. Większość mono- i disacharydów jest słodka, niemniej „słodkość” ta nie jest identyczna dla całej grupy. »

 

Pokaż Ukryj Witamina D 2007-07-13

Witamina D nazywana jest witaminą słoneczną, ponieważ plażując, wspomagamy jej syntezę. »

 

Pokaż Ukryj Antybiotyki beta - laktamowe 2007-07-13

Antybiotyki beta - laktamoweNiekiedy to szczęśliwy przypadek, a nie systematyczna praca badawcza, może przyczynić się do odkrycia, które zmieni historię ludzkości. »

 

Pokaż Ukryj Witamina C 2007-07-05

Witamina CWitamina C (kwas askorbinowy) jest jedną z najlepiej znanych witamin. Rocznie wytwarza się ok. 40 tys. ton witaminy C, tj. więcej niż wszystkich innych razem wziętych. »

 

Pokaż Ukryj Substancje przeciwdziałające żerowaniu owadów 2007-07-05

Każdeg roku ok. 15 % światowych plonów ulega zniszczeniu na skutek działalności owadów. »

 

Pokaż Ukryj Kleje i żywice epoksydowe 2007-07-04

Żywice epoksydowe i środki klejące są stosowane do zabezpieczania różnych powierzchni. Składają się z dwóch składników, które przed użyciem muszą być zmieszane: ciekłego pre-polieru i "utwardzacza". »

 

Pokaż Ukryj Aspiryna i leki przeciwzapalne 2007-07-04

Wszelkiego rodzajom urazom towarzyszą zawsze ból i stan zapalny. Na szczęście istnieje szereg leków, które skutecznie pomagają zwalczać te objawy. Przy słabszych bólach i stanach zapalnych stosuje się ogólnodostępne niesteroidowe leki przeciwzapalne (ang. NSAID), których najbardziej znanym przykładem jest aspiryna. »

 

Pokaż Ukryj Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne 2007-07-04

Najbardziej znanymi przykładami węglowodorów aromatycznych o skondensowanych pierścieniach są naftalen (2 pierścienie) i antracen (3 pierścienie). Istnieje jednak znacznie więcej tego rodzaju związków, o wiele bardziej złożonej strukurze. Związki takie nazwano wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (ang. PAH). »

 

Pokaż Ukryj Halogenki alkilowe a dziua ozonowa 2007-07-04

Halogenki alkilowe znane jako CFC: chlorofluoroalkany, były niegdyś stosowane do produkcji aerozoli jako propelenty (gazy wyrzutowe). Po opuszczeniu pojemnika gromadzą się w stratosferze, a tam skutecznie przyczyniają się do zubożania warstwy ozonowej (20 - 40 km nad powierzchnią Ziemi), chroniącej Ziemię przed intensywnym promieniowaniem UV. »

 

Pokaż Ukryj Chiralne leki 2007-07-04

Srodki farmaceutyczne stosowane do celów leczniczych mogą być pochodzenia naturalnego (rośliny, bakterie) lub syntezuje sie je w laboratoriach. Większośc z nich jest chiralna a porządanymi właściwościami charakteryzuje się tylko jeden enencjomer, a nie mieszanina racemiczna. »

 

Pokaż Ukryj Poliyny 2007-07-04

Węgiel jest jednym z tych pierwiastków, który występuje w kilku odmianach alotropowych. Obok znanych już diamentu i grafitu zidentyfikowano szereg charakteryzująych się bardzo ciekawą strukturą nanocząstek: fulereny, nanorurki.
Jako kolejną formę alotropową proponuje się poliyny. »

 

Pokaż Ukryj Kauczuk 2007-07-04

Kauczuk jest naturalnym polimerem wytwarzanym przez ponad 400 różnych roślin. Głównym jego źródłem jest drzewo kuczukowe - Hevea brasiliensis, z którego produkt zbierany jest w formie kropel sączących się z nacięcia na korze.
Kauczuk naturalny jest polimerem dienu: izoprenu, 2 - metylo - 1, 3 - butadienu. Po spolimeryzowaniu powstały łańcucj zawiera wiązanie podwójne, występujące co cztery atomy węgla. »

 

Pokaż Ukryj Liczba jodowa 2007-06-29

Liczba jodowa (LJ) – ilość gramów jodu, która zostaje przyłączona do 100 g tłuszczu. Liczba ta wyraża ilościowo zawartość nienasyconych związków w tłuszczu. »

 

Pokaż Ukryj Liczba zmydlania 2007-06-29

Liczba zmydlania (LZ) – liczba mg KOH potrzebna do zmydlenia 1 g i zobojętnienia zawartych w nim wolnych kwasów tłuszczowych. »

 

Pokaż Ukryj Marchewka a procesy widzenia 2007-06-29

Marchewka a procesy widzeniaLudowa medycyna od dawna twierdziła, że "marchewka jest dobra na oczy". Twierdzenie to jest słuszne, ponieważ chemia marchwi i procesy widzenia są ze soba związane. »

 

Pokaż Ukryj Materiały wybuchowe 2007-06-29

Materiały wybuchoweKinetykę więkoszości reakcji chemicznych można zbadać, a stałe równowagi i szybkości reakcji zmierzyć. W przypadku eksplozji szybkość reakcji jest tak duża oraz przebiega wg bardzo złożonych mechanizmów, że całkowite zrozumienie procesu jest utrudnione. »

 

Pokaż Ukryj Baryłka 2007-06-25

Baryłka to jednostka objętości cieczy i ciał sypkich, używana głównie w handlu ropą naftową. »

 

Pokaż Ukryj Dyfuzja 2007-06-19

Dyfuzja to przemieszczanie się cząsteczek pod wpływem gradientu ich stężeń. »

 

Pokaż Ukryj Efekt piezoelektryczny 2007-06-19

Efekt piezoelektryczny polega na mechanicznej deformacji kryształu pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego oraz na powstawaniu na przeciwległych ścianach kryształów ładunków elektrycznych przeciwnego znaku w wyniku deformacji kryształu. »

 

Pokaż Ukryj Monokryształ 2007-06-19

Monokryształ to materiał będący w całości jednym kryształem; może zawierać w całej swej objętości niewielką ilość defektów tejże struktury a jego zewnętrzna forma nie musi odzwierciedlać struktury krystalicznej. »

 

Pokaż Ukryj Metoda Czochralskiego 2007-06-19

Metoda CzochralskiegoPewnego wieczoru roku 1916 Jan Czochralski, zajęty sporządzaniem notatek, zostawił na biurku tuż obok kałamarza tygiel ze stopioną cyną. Zaabsorbowany pisaniem, pomylił naczynia i zamoczył w niej pióro. Gdy je wyciągnął, zobaczył zwisającą w dół cieniutką nić zestalonego metalu. Od rozcięcia w stalówce ciągnął się do tygla długi, jednorodny kryształ… »

 

Pokaż Ukryj Alkiny - węglowodory nienasycone 2007-06-17

Alkiny to związki, których cząsteczki zawierają potrójne wiązanie między atomami węgla. Pierwszym z szeregu homologicznego jest ETYN. »

 

Pokaż Ukryj Alkacymetria 2007-06-16

AlkacymetriaAlkacymetria to jedna z metod analizy miareczkowej. »

 

Pokaż Ukryj Chromofory 2007-06-16

Chromofory - grupy absorbujące promieniowanie z zakresu UV–Vis. »

 

Pokaż Ukryj Okluzja 2007-06-16

Okluzja - współstrącanie, zatrzymywanie obcych jonów wewnątrz kryształów substancji. »

 

Pokaż Ukryj Kupelacja 2007-06-16

Kupelacja to metoda rozkładu próbki, stosowana do rozkładu minerałów i stopów zawierających małe ilości metali szlachetnych, w celu wydzielenia Au, Pt lub Ag i oznaczenia ich sumy. »

 

Pokaż Ukryj Alkaloidy 2007-06-10

Alkaliody to obszerna grupa związków pochodzących ze źródeł naturalnych, od bardzo prostej strukturalnie metyloaminy, do tych o złożonych cząsteczkach. Wiele alkaloidów wykazuje wyraźne właściwości biologiczne (np. morfina, efedryna, atropina) i jest stosowanych jest jako farmaceutyki. »

 

Pokaż Ukryj Dawka czyni truciznę 2007-06-09

XVI - wieczny szwajcarski lekarz Paracelsus powiedział: "Dawka czyni truciznę". W zależności od dawki, każda substancja chemiczna może stać się trucizną, nawet woda... »

 

Pokaż Ukryj Galaktozemia 2007-06-05

Galaktozemia to choroba genetyczna (dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny) objawiającą się niemożnością przekształcenia galaktozy w glukozę. »

 

Pokaż Ukryj Fenyloketonuria prowadzi do niedorozwoju umysłowego 2007-06-05

Fenyloketonuria to zaburzenie metabolizmu fenyloalaniny, nieleczone prawie zawsze prowadzi do niedorozwoj umysłowego. »

 

Pokaż Ukryj Dehydrogenaza glukozo - 6 - fosforanowa 2007-06-05

Dehydrogenaza glukozo - 6 - fosforanowa jest enzymem katalizującym pierwszy etap przemian w odgałęzieniu utlaniającym szlaku pentozofosforanowego. Niedobór enzymu w krwinkach wywołuje chorbę: niedokrwistość hemolityczną, która powoduje zniszczenie czerwonych krwinek. Stwierdzono jednak, że niedobór enzymu w niektórych warunkach może byc korzystny, ponieważ chroni organizm przed malarią. »

 

Pokaż Ukryj Związki halogenoorganiczne występujące w przyrodzie 2007-05-27

Związki halogenoorganiczne występujące w przyrodzieZwiązki halogenoorganiczne, uważane były dotychczas jako polutanty środowiska naturalnego. Poznanie coraz większej liczby organicznych halogenopochodnych oraz badania nad organizmami żywymi doprowadziły do wniosku, że związki te syntezowane są nie tylko przez proste organizmy morskie, ale także przez człowieka.... »

 

Pokaż Ukryj Amalgamaty 2007-05-12

Amalgamaty - stopy metali z rtęcią; układy jednofazowe (homogenne) stałe albo ciekłe, jak dwu- i wielo-fazowe (heterogenne), które mogą zawierać kryształy będące w równowadze z roztworem nasyconym, ciecze nie mieszające się, lub mieszaninę kryształów. »

 

Pokaż Ukryj Estry 2007-05-06

EstryEstry to pochodne kwasów karboksylowych i alkoholi, powstają w wyniku estryfikacji, czyli bezpośredniej reakcji między kwasem karboksylowym i alkoholem w obecności jonów H+ jako katalizatora. »

 

Pokaż Ukryj Etanol - lek i trucizna 2007-05-04

Jedną z najstarszych (starożytna Grecja) znanych reakcji organicznych jest fermentacja zboża i cukru, która prowadzi do otrzymania etanolu. W USA rocznie produkuje się ponad 400 mln l etanolu, głównie (w 95 %) metodą katalitycznej hydratacji etylenu. Alkohol stosowany jest przede wszystkim jako rozpuszczalnik. »

 
 

 

Pokaż Ukryj Reklama wspierająca serwis

Dodaj do ulubionych